A köpölyözés egy őskori terápia, melynek eredetéről nem sokat tudunk, de valószínűleg a tűz használatba vételével fedezte fel az ember ezt a módszert, melyet akkor még állatok szarvának felmelegítésével végeztek. A köpölyözésről szóló első leírás Kínából származik, s az országban a mai napig nagy hagyományai vannak ennek a gyógyító eljárásnak.
Manapság a köpölyözésnek számos fajtája ismert, az egyszerű köpölyözés mellett létezik hólyaghúzó, nyúvasztó, gyógykrémes, véreztetéses, tűs, bemetszett, szívó, valamint villámköpöly is.
A kínai orvoslás szerint a köpölyözés az energiapályák szabaddá tételére alkalmas. Elvezeti a rossz energiákat, a rossz vért és a salakanyagot, a gonosz szelet és a nedvességet, illetve helyreállítja a yin-yang egyensúlyt. A módszer kiűzi a hideget és a nyirkosságot, a fájdalmat és a duzzanatot szétoszlatja, helyreállítja a Chi és a vér szabad áramlását.
A köpölyözés menete
A kezelés során a bőr megfelelő területeire egy speciális csészét helyeznek, melyet felmelegítenek, ami így vákuumhatást hoz létre. Ezzel a módszerrel leszippantják az izmokról a bőr és a zsír rétegeit, néhány esetben az izomrétegeket is elmozdítják egymástól. Egyes esetekben az izomszálak mentén mozgatják a csészéket, mellyel a rostokat segítenek fellazítani. A csésze általában üvegből készül, melyet lánggal melegítenek. A melegítés célja, hogy a levegőt kiszívják, amely a méreganyagok távozását eredményezi. A csésze továbbá készülhet műanyagból is, ilyenkor a hevítés helyett egy pisztolyszerű vákuum használható a levegő eltávolítására. A kezelés során a páciens egy szívó érzést tapasztal a bőr felületén, az eljárás általában 2-5 percig tart.
A szívóhatás megindulásakor a bőr lassan lilás árnyalatú lesz. A köpölyözés az elhasznált vért, a nyirok- és anyagcsere végtermékeit a véráramba pumpálja, így eljutnak a vesébe, ami megtisztítja a szöveteket a salakanyagoktól. A vérbőség által az adott területen javul a bőr, az izom, illetve a területhez tartozó belszervek vérellátása, anyagcseréje. A köpölyözés után könnyűnek, kellemesnek és lazának érezzük gerincünket, ugyanúgy, mint egy alapos masszázs után.
A köpölyözés előnyei és jótékony hatásai
Ennek a gyógyító eljárásnak számos kedvező hatása van, amellett, hogy egyszerű, olcsó és rendkívül széles körben alkalmazható. A köpölyözésnek nincs mellékhatása, hatását gyorsan és tartósan fejti ki, növeli a szervezet állóképességét.
A köpölyözés serkenti az anyagcserét, javítja a vérkeringést, illetve a nyirokkeringést egyaránt. Izomlazításra, izomláz csökkentésére is alkalmazzák, emellett fájdalomcsillapításra, méregtelenítés felgyorsítására, immunrendszer erősítésére is jó hatással van. Az ízületi problémák kezelésére is alkalmazható, hiszen a köpölyözés által az izmokban keltett vérbőség segíti a gyulladásos folyamat lefolyását.
Milyen panaszok esetén érdemes alkalmazni?
A köpölyözést elsődlegesen az izmok feszültségének oldására, illetve az ebből adódó fájdalom kezelésére alkalmazzák. Emellett egyéb izom- és csontrendszeri rendellenesség esetén is ajánlani szokták, de megfázás tüneteinek enyhítésére is kiváló. Továbbá mentális fáradtságra, stresszre, fejfájásra, emésztési zavarokra, krónikus gyulladásokra, asztmára, valamint menstruációs és változókori panaszokra egyaránt használható gyógymód.
Mikor nem ajánlott a köpölyözés?
Allergiás reakciók és a bőr gyulladása esetén nem szabad alkalmazni ezt az eljárást. Azon személyeken, akik véralvadási zavarokkal küzdenek vagy vérhígítót szednek, ugyancsak tilos köpölyözést alkalmazni.
A kezelés alatt ki kell hagyni a napégéses vagy a heges bőrfelületeket is.
A természetgyógyászati kezelések között a köpölyözés igen népszerű eljárás. A köpölyözéssel csodákat érhetünk el mind a testi, mind a lelki frissesség visszaállításában, de csak megfelelő tapasztalattal rendelkező orvos vagy alternatív gyógyító tudja kellően biztonságosan végezni a kezelést. Laikusoknak semmiképpen sem ajánlott az önkezelés vagy a családtagok kezelése, hiszen akár súlyos fertőzések is felléphetnek, ha nem hozzáértő személy végzi.