Az égő, száraz vagy könnyező szem igencsak megkeserítheti mindennapjainkat. A tünetek kiváltó oka a legtöbb esetben a száraz szem szindróma, mely nevével ellentétben csak szaporítja a könnyeket. A szemszárazság kényelmetlen és frusztráló érzés, melyet akár az időjárás változás, akár hormonális probléma is kiválthat, de néhány esetben komolyabb, rejtett betegséget is jelezhet. Így amennyiben ég, viszket vagy úgy érzi, mintha homok ment volna a szemébe, mindenképp érdemes felkeresnie egy szakorvost!
Mit is jelent pontosan a száraz szem szindróma?
A száraz szem szindróma egy olyan tartós szemszárazság, mely akkor következik be, ha a szemünk nem termel elegendő mennyiségű könnyet, vagy termel, csak nem megfelelő minőségű, és a könnyek túl gyorsan elpárolognak. A száraz szem szindróma a magyar lakosság körülbelül 10-30%-át érintő szembetegség, melynek tünetei az életkor előrehaladtával fokozódhatnak.
A szemszárazság jellemző tünetei
- szúró, égő szem
- viszketés
- fényérzékenység
- szemfájdalom
- fáradt, elnehezült szemek
- homályos látás, mely pislogásra javulhat
- idegentest érzés (mintha homok ment volna a szembe)
- szemek heves könnyezése (ironikus módon időnként éppen az erős könnyezés lehet a szemszárazság egyik tünete)
- szempirosság (ez a tünet nem minden esetben jelentkezik)
A szemszárazság kiváltó okai
A szemszárazságra a sok számítógép- és a mobilhasználat negatív hatással van, hiszen ritkábban pislogunk a képernyőt figyelve, így a könnyfilm nem pótlódik a megfelelő ütemben és mennyiségben. Emellett bizonyos gyógyszerek vagy külső tényezők (pl. dohányfüst vagy por) is befolyásolhatják a könnyfilm állapotát. A szemszárazság továbbá számos betegség kísérő tünete is lehet, különböző hormonális változások vagy akár autoimmun betegség, pajzsmirigy- és cukorbetegség, allergiák is befolyásolják a könnytermelést.
A szemszárazság leggyakoribb okai lehetnek tehát:
- dohányfüst
- poros levegő
- klíma használat
- kontaktlencse használat
- gyógyszer mellékhatása (pl. béta-blokkolók, antidepresszánsok, szteroidos készítmények, nyugtatók, fogamzásgátlók)
- képernyő előtti munkavégzés (kevés pislogás)
- nőknél a változó korral járó hormonális változások (menopauza)
- időjárási körülmények (pl. erős szél vagy száraz levegő)
- autoimmun (pl. Sjögren-szindróma), reumatológiai (pl. köszvény) betegségek
- különböző allergiák
- pajzsmirigybetegség
- cukorbetegség
A szemszárazság kezelése
Napjainkban a szemszárazság kezelésére már számos módszer a rendelkezésünkre áll, melyek segítséget nyújthatnak a tünetek enyhítésében, megszüntetésében. A szakorvosok a legtöbb esetben a műkönnyek vagy a gyulladáscsökkentő szemcseppek alkalmazását szokták javasolni, mivel ezek a készítmények gyorsan enyhítik a szemszárazság tüneteit.
Amennyiben szemszárazságot tapasztalunk, magunk is javíthatunk a helyzeten azzal, hogy akár néhány egyszerű változtatást bevezetünk az életünkbe. A műkönnyek, szemcseppek használatán felül, fontos figyelnünk arra is, hogy ha monitor előtt dolgozunk, akkor iktassunk be rövid szüneteket, amíg pihentethetjük a szemünket, de akár egy párásító készülék alkalmazásával is sokat segíthetünk a tünetek enyhítésében.
Ha a szemcseppek, az életmód megváltoztatása, a szem pihentetése együtt sem vezetnek javuláshoz, akkor mindenképp komolyabb kivizsgálásra van szükség. Ilyenkor a szakorvosok megvizsgálhatják a könnytermelő mirigyek, valamint a könnycsatorna megfelelő működését, a szemhéjat, de akár azt is, hogy nem-e áll fenn valamilyen komolyabb szembetegség vagy gyulladás.