A babamasszázs az utóbbi években egyre elterjedtebb módszer, számos formája ismert, azonban mindegyik módszer lényege ugyanaz: a baba megérintése, a szeretet és nyugalom átadása a szülő mozdulatai által. A csecsemők masszírozását már évezredek óta gyakorolják, de a jelenlegi formáját az 1970-es években dolgozták ki. A hetvenes évek óta számos kutatást is végeztek a témával kapcsolatban, melyek megerősítették a babamasszázs kifejezetten kedvező hatásait a koraszülöttekre, illetve a testileg vagy szellemileg fogyatékos csecsemőkre is. Napjainkban már lehetőségünk van képzett oktatók által megtanulnunk a megfelelő módszertant.
A felnőttek masszírozásával ellentétben a babamasszázs nem a nyomkodáson alapul, hanem a finom de mégis határozott simításokon, azonban vigyáznunk kell arra, hogy ne csiklandozzuk a babát, hiszen ez kellemetlen érzés lehet számára, ami ellen nem tud védekezni. A babamasszázst már egészen korán, akár már a születést követő hetekben el lehet kezdeni, de a legideálisabb időszak a másfél-két hónapos kor, hiszen ekkor a pici már nem olyan törékeny, elkezdi érdekelni a környezete, s ilyenkor a mindennapi babaápolási teendők közé is be lehet illeszteni a masszázst.
A babamasszázsnak rengeteg pozitív előnye ismert, az anyának és a babának egyaránt jó, hiszen erősíti a szülő-gyermek kötődést. Általános nyugtató hatása mellett ellazítja az izmokat, serkenti a baba emésztőrendszerét, valamint az oxigéndús vér keringését is elősegíti. A rendszeresen masszírozott csecsemők mélyebben tudnak aludni éjjelenként, egyenletesebb a súlygyarapodásuk, illetve kiegyensúlyozottabbak, mint a velük egykorú babák többsége. Az immunrendszer működésére is rendkívül jó hatással van, továbbá fokozza a anyatej termelését is. Szintén kedvezően hat az emésztésre, hiszen a szelek távozását is nagyban elősegíti. Ezenfelül fájdalomcsillapító hatása is ismert, megnyugtatja, felfrissíti a csecsemőt. Megfigyelhető a rendszeresen masszírozott babáknál az is, hogy a rengeteg ingert, melyek a környezetükből folyamatosan feléjük áramlanak, sokkal jobban fel tudják dolgozni, valamint az agresszióra és a depresszióra is kevésbé hajlamosak.
A masszírozást nem csak az édesanya, hanem az apuka vagy a nagymama is végezheti, hiszen a babamasszázs csodálatos élmény, megkönnyíti a szülő-gyermek kapcsolat kialakítását. Érdemes a csecsemők masszírozását az esti órákban végezni, hiszen a masszázs során kialakult nyugodt légkör segít ellazítani a babákat, ezáltal egy csendes és hosszú alvás lesz az eredmény.